Marek Karp, który przyszedł na świat 2 lipca 1952 roku w Zamościu, zapisał się na kartach historii jako znacząca postać w dziedzinie nauk społecznych. Odszedł 12 września 2004 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę intelektualną.
Był nie tylko uznanym historykiem, ale także sowietologiem, specjalizującym się w badaniach nad relacjami Polski z krajami byłego bloku wschodniego. Jako założyciel i długoletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, odegrał kluczową rolę w rozwoju instytucji zajmujących się analizą problemów politycznych i społecznych regionu.
Marek Karp znalazł się w awangardzie inicjatyw mających na celu promowanie dialogu polsko-litewskiego i polsko-białoruskiego, co czyni go pionierem w tych dziedzinach. Jego działania przyczyniły się do zacieśnienia współpracy między narodami oraz wzbogacenia zrozumienia ich wspólnych kwestii historycznych i kulturowych.
Życiorys
Marek Karp urodził się w 1947 roku. Jego edukacja rozpoczęła się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie finalizował swoje studia w 1980 roku. Uczestniczył w seminarium prowadzonym przez profesora Andrzeja Wyrobisza, a jego praca magisterska dotyczyła analizy świadomości więzi ogólnopaństwowych oraz regionalnych w kontekście średniowiecznych mitów o początkach Polski. Historia to jednak niejedyna jego pasja – interesował się także historią sztuki oraz architektury.
Po ukończeniu studiów spędził część swojego życia zawodowego w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał jego dziadek. Na wyspach spotykał się ze Stanisławem Swianiewiczem, znanym sowietologiem oraz byłym pracownikiem Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej w Wilnie. Po latach wspominał, że Swianiewicz prowadził dla niego prywatne seminaria w swoim domu oraz organizował spotkania w londyńskich parkach.
W późniejszych latach 80. Karp zaczął publikować artykuły w drugim obiegu, które koncentrowały się na historii oraz współczesnej sytuacji krajów Europy Wschodniej. Był również jednym z redaktorów podziemnego pisma „Res Publica”, współpracował z czasopismami „Wiedza i Życie”, „Znak” oraz „Więź”. Jego aktywność akademicka obejmowała udział w konwersatorium Polska w Europie. W latach 1986–1990 przewodził Bibliotece Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i prowadził wykłady z historii sztuki na tej uczelni. Następnie, w latach 1989-1991, realizował swoje badania w Katedrze Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim, koncentrując się na historii Litwy.
Wsparcie dla niepodległości Litwy
Na przełomie lat 80. i 90. Karp oddał swoje siły litewskiemu ruchowi niepodległościowemu Sajudis. W najważniejszychmom entach zdarzeń na Litwie brał udział w pośredniczeniu pomiędzy rządem Tadeusza Mazowieckiego a Vytautasem Landsbergisem, liderem Sajudisu. W tych krytycznych chwila ch wielokrotnie wyjeżdżał na Litwę, by organizować wsparcie dla polskiej mniejszości w działaniach na rzecz niepodległości. Był pierwszym Polakiem, który 11 marca 1990 roku składał Litwinom gratulacje z okazji przyjęcia przez parlament Aktu o przywróceniu niepodległości. Latem 1990 roku wsparł litewskich deputowanych w obronie parlamentu przed przewidywanym atakiem OMON-u. Moment po szturmie na wieżę telewizyjną w Wilnie w styczniu 1991 roku był dla niego jednym z najbardziej dramatycznych w życiu, gdyż uczestniczył w formowaniu litewskiego rządu na uchodźstwie. Po 1990 roku jego wizyty na Litwie stały się częstsze, a jego pomoc przy wydawaniu gazety „Znad Wilii” stała się nieoceniona.
Ośrodek Studiów Wschodnich
W 1990 roku, ze wsparciem współpracowników, zainicjował Ośrodek Studiów Wschodnich przy Ministerstwie Współpracy Gospodarczej i Zagranicznej. Idee dotyczące powołania instytucji analitycznej, która miała skupiać się na badaniach Wschodu, zrodziły się podczas współpracy z Stanisławem Swianiewiczem w latach 80. Karp pełnił funkcję dyrektora OSW do kwietnia 2003 roku, a po tym okresie pozostał w instytucji jako pracownik. Przez lata swojej pracy w Ośrodku przekonywał polskich decydentów o ogromnym znaczeniu dobrych relacji z krajami Europy Wschodniej. Jego podróże po Białorusi, Ukrainie, Kaukazie Południowym i Azji Centralnej przyczyniły się do kształtowania polskiej polityki wschodniej, a jego szczególne zainteresowanie Białorusią uczyniło go ekspertem w tej dziedzinie.
Dwór w Ludwinowie
Drugą pasją obok Ośrodka Studiów Wschodnich, którą Marek Karp pielęgnował, była odbudowa dworu w Ludwinowie, znajdującym się kilkanaście kilometrów od Białej Podlaskiej. W 1988 roku zakupił ruinę dawnego szlacheckiego dworu, który w następnych latach odbudował i rozpoczął rekonstrukcję parku obejmującego 17 hektarów. Po 1998 roku, wspólnie z żoną Anną, zaangażował się w hodowlę krów mlecznych, prowadząc farmę liczącą ponad 100 sztuk bydła. Karp regularnie nabywał ziemię w okolicy, w sumie posiadając około 200 hektarów. Jego idea służby państwu opierała się na przekonaniu, że aby móc służyć, należy być niezależnym materialnie. Jego przedsięwzięcie związane z odbudową dworu uzyskało uznanie u Romana Aftanazego, znawcy polskiej architektury ziemiańskiej, który powiedział: „Podziwiam Marka Karpia, który kupił i odremontował dwór w Ludwinowie koło Białej Podlaskiej. Jest to dom odpowiednio urządzony zgodnie z tradycją, a park pięknie zadbany. Ich utrzymanie wymaga wielkich pieniędzy, dlatego obok dworu, jak to kiedyś bywało, istnieje gospodarstwo rolne z użytkami rolnymi oraz zwierzętami hodowlanymi.”
Kontrowersje wokół śmierci
W tragicznym wypadku drogowym, który miał miejsce 13 sierpnia 2004 roku w Białej Podlaskiej, życie Marka Karpa zakończyło się w sposób niespodziewany. Jego auto zostało uderzone przez ciężarówkę na fałszywych białoruskich numerach rejestracyjnych, której kierowca posługiwał się fikcyjnymi dokumentami, używając nazwiska Siergiej Zawidow. Po wypadku Karp spędził miesiąc w szpitalu MSW w Warszawie. Choć jego stan zdrowia ulegał poprawie, zmarł nagle 12 września na skutek zakrzepu krwi.
Wbrew szeregu nieścisłym informacjom pojawiającym się w niektórych publikacjach prasowych, Karp nigdy nie opuścił szpitala przed swoją śmiercią. Jolanta Darczewska, która pełniła funkcję dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w latach 2007–2011, w udzielonym wywiadzie dla Łukasza Warzechy odnosiła się do kontrowersyjnych spekulacji na temat tego, że Marek Karp został znaleziony martwy na parkingu z raną głowy, po tym jak rzekomo opuścił szpital. Wyjaśniła, że przechodził długi okres rehabilitacji i w pewnym momencie skrzep, który się utworzył, przesunął się w jego organizmie, co doprowadziło do tragicznego końca. Podkreśliła, że wszelkie nieprawdziwe relacje są cytatami wyssanymi z palca.
W mediach pojawiały się także spekulacje mówiące o tym, że wypadek mógł być zaplanowany. W wyniku śledztwa dziennikarskiego przeprowadzonego w 2006 roku przez Leszka Szymowskiego, podniesiono kwestie, które sugerowały, że tajemnicza śmierć Marka Karpia mogła wiązać się z rzekomym odkryciem przez niego tajnego ośrodka GRU na Białorusi. Według tej hipotezy, w miejscu tym odbywały się spotkania pomiędzy polskimi prokuratorami a przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych oraz członkami mafii paliwowej. Jednak zdanie to zostało zdementowane przez pracowników OŚW. Darczewska stwierdziła, że prowadzone śledztwo prokuratorskie było szczegółowe, a przesłuchania pracowników ośrodka nie ujawniły żadnych oznak celowego działania zewnętrznego.
Marek Karp odszedł z tego świata 21 września 2004 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterze A29-tuje-2.
Odznaczenia i nagrody
W ciągu swojej kariery Marek Karp zdobył liczne odznaczenia, które świadczą o jego wybitnym wkładzie w rozwójmyśli politycznej oraz kulturalnej w Polsce i poza jej granicami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie w 2004 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Wielkiego Księcia Giedymina z 2000 roku,
- Laureat Nagrody im. Aleksandra Gieysztora, przyznawanej przez redakcję „Przeglądu Wschodniego”,
- Nagroda im. Jerzego Giedroycia, przyznana pośmiertnie, wspólnie z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, za długotrwałe i twórcze realizowanie filozofii politycznej Jerzego Giedroycia; szczególnie za wkład w budowanie relacji między Polską a jej wschodnimi sąsiadami oraz za sprzyjanie lepszemu wzajemnemu zrozumieniu i współpracy.
Przypisy
- LeonardL. Drożdżewicz LeonardL., Ostatni świadek Katynia, „Znad Wilii”, 03.12.2016 r., s. 44–46.
- Marek Karp. osw.waw.pl, Ośrodek Studiów Wschodnich, [dostęp 25.02.2011 r.]
- Zob. np. Marek Karp, Białoruska ucieczka od wolności, „Gazeta Wyborcza”, 26-28.07.1997 r.
- E. Szot, Marka Karpia miejsce na ziemi, „Rzeczpospolita”, 25.03.2002 r.
- Stowarzyszenie Wolnego Słowa [online], www.sws.org.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
- Nikt już nie mówi o krwiopijcach. Rozmowa z Romanem Aftanazym, „Rzeczpospolita”, 04.01.2003 r.
- Między Berlinem a Pekinem. Z analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Łukasz Warzecha. Warszawa: Fronda, 2016, s. 179. ISBN 978-83-8079-041-4.
- J. Brzuskiewicz, W. Czuchnowski, Tajemnica śmierci Marka Karpia, Gazeta Wyborcza, 01.10.2004 r.
- Leszek Szymowski: Kto i dlaczego zamordował Marka Karpa – śledztwo dziennikarskie. polskieradio.pl, 14.12.2006 r.
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl, [dostęp 27.11.2019 r.]
- M.P. z 2005 r. nr 5, poz. 39.
- Apdovanotų asmenų duomenų bazė. president.lt, [dostęp 09.11.2011 r.] (lit.).
- Mosty na Wschód, „Rzeczpospolita”, 12.11.2004 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zbyszko Szmaj | Jerzy Minczewski | Ryszard Szczygieł | Stanisław Sulowski | Zbigniew Brzózka | Rafał Wnuk (historyk) | Jacek Rutkowski (geolog) | Stanisław Kasprzysiak | Tadeusz Telejko | Stefan Jan Kempisty | Tomasz Maria Gruszecki | Andrzej Samborski | Jerzy GaździckiOceń: Marek Karp