Jacek Rutkowski, ur. 3 kwietnia 1934 w Zamościu, był uznawanym polskim geologiem, który swoją pasję do nauki połączył z karierą akademicką. W trakcie swojego życia zdobył uznanie jako naukowiec i wykładowca akademicki, przekazując swoją wiedzę licznej grupie studentów.
Rutkowski był profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie jego badania i wykłady przyczyniły się do rozwoju geologii w Polsce. Jego wkład w ten obszar nauki jest nieoceniony.
W ciągu swojego życia, Jacek Rutkowski zmarł 25 stycznia 2016 w Krakowie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy, który wciąż inspiruje nowe pokolenia geologów.
Życiorys
Jacek Rutkowski przyszedł na świat w 1934 roku, w malowniczym Zamościu. W 1951 roku zakończył naukę w liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, a następnie podjął studia w Akademii Górniczo-Hutniczej. Tam specjalizował się w geologii, uczęszczając do Sekcji Geologii Podstawowej na wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym. Dyplom magistra zdobył w 1956 roku, a jeszcze w tym samym roku rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Złóż Surowców Skalnych AGH, pod kierunkiem prof. Mariana Kamieńskiego.
W 1959 roku awansował na starszego asystenta. Podjął dalsze kształcenie, które zaowocowało uzyskaniem w 1960 roku tytułu magistra inżyniera w dziedzinie geologii złóż kopalin stałych. Nowe kwalifikacje otworzyły przed nim drzwi do kariery naukowej. W 1963 roku obronił pracę doktorską, której tematem był „Rozwój litologiczny i znaczenie użytkowe senonu okolicy Miechowa”, czym uzyskał stopień doktora nauk technicznych oraz stanowisko adiunkta.
W 1976 roku, po pomyślnie przeprowadzonej habilitacji, uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie geologii złóż. W 1987 roku został profesorem nadzwyczajnym, a osiem lat później osiągnął tytuł profesora zwyczajnego. W 1979 roku przeniósł się do Zakładu Kartografii Geologicznej, który obecnie funkcjonuje jako Katedra Analiz Środowiskowych, Kartografii i Geologii Gospodarczej, zlokalizowana w instytucie Geologii i Surowców Mineralnych na swoim macierzystym wydziale.
Pomiędzy 1979 a 1989 rokiem sprawował funkcję kierownika Zakładu, wpływając w znaczącym stopniu na rozwój badań w tej dziedzinie. Jacek Rutkowski zmarł w 2016 roku, a jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie został pochowany.
Działalność naukowa
Profesor Jacek Rutkowski to wybitna postać w dziedzinie geologii, który angażował się zarówno w badania podstawowe, jak i skoncentrowane na zastosowaniu tych badań w praktyce. W swojej początkowej karierze jego prace koncentrowały się wokół petrografii, sedymentacji oraz własności fizycznych takich skał jak węglanowe, piaskowce i żwiry, a także na surowcach mineralnych. Po przejściu do Zakładu Kartografii Geologicznej, jego działalność badawcza znacznie się poszerzyła o kwestie związane z geologią czwartorzędu, geomorfologią oraz tworzeniem geologicznych map.
Jednym z jego najważniejszych osiągnięć były badania dotyczące litologii kredowych utworów Niecki Miechowskiej, jak również analiza warunków sedymentacji i litologii wapieni z południowo-zachodnich Gór Świętokrzyskich. Profesor Rutkowski badał także tektonikę oraz utwory czwartorzędowe w rejonie Krakowa, oraz prowadził badania nad środowiskiem jeziora Wigry. Wyróżniał się również wprowadzaniem innowacyjnych metod, takich jak jego autorska technika badania żwirów czwartorzędowych. Był pionierem w Polsce, jeśli chodzi o wykorzystywanie zdjęć lotniczych i satelitarnych w kartografii geologicznej oraz geomorfologicznej, a także sejsmiki wysokiej rozdzielczości do analizy osadów jeziornych.
Jacek Rutkowski stworzył własną grawitacyjną sondę rdzeniową, pozwalającą na pobór osadów z dna jeziora. Wraz z profesor Elżbietą Mycielską-Dowgiałło był współautorem oraz współredaktorem dwóch znaczących publikacji: „Badania osadów czwartorzędowych. Wybrane metody i interpretacja wyników” oraz „Badanie cech strukturalnych osadów czwartorzędowych oraz wybrane metody oznaczania ich wieku”.
Nasz profesor pełnił również obowiązki wykładowcy na swojej macierzystej uczelni, gdzie z pasją przekazywał wiedzę studentom w ramach wykładów z geomorfologii, geologii czwartorzędu, kartografii geologicznej i geologii strukturalnej. Jego zaangażowanie w naukę było szczególnie widoczne podczas praktyk oraz badań terenowych, które prowadził dla swoich studentów.
Ostatnie dwie dekady swojego życia poświęcił badaniom jeziora Wigry w Suwalszczyźnie. Jest to imponujące, że wokół profesora powstał luźny, nieformalny zespół interdyscyplinarnych badaczy z różnych zakątków Polski, który liczył profesjonalistów i studentów. Pod jego przewodnictwem, ta grupka poświęciła się wymagającym badaniom ekosystemu jeziora. Rozpoczęli od analizy litologii żwirów, a z biegiem czasu ich prace obejmowały także aspekty geologiczne, hydrochemiczne, hydrobiologiczne, datowanie osadów oraz badania ewolucji jeziora Wigry i jego okolic, w tym zostały uwzględnione i sąsiadujące akweny.
Ostatecznym efektem pracy tego zespołu, poza licznymi referatami, były setki publikacji naukowych oraz wiele prac dyplomowych. W 2009 roku ukazała się monografia „Jezioro Wigry. Historia jeziora w świetle badań geologicznych i paleoekologicznych”, która podsumowuje ich wspólne osiągnięcia. Profesor Rutkowski jest autorem lub współautorem blisko 250 prac naukowych, w tym arkuszy „Kraków” i „Miechów” w Szczegółowej Mapie Geologicznej Polski 1:50000, promotorem sześciu prac doktorskich oraz recenzentem licznych prac doktorskich i habilitacyjnych.
Profesor Jacek Rutkowski był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Geologicznego oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Limnologicznego. Dodatkowo, aktywnie uczestniczył w pracach m.in. Komisji Paleogeografii Czwartorzędu Polskiej Akademii Umiejętności oraz Komitetu Badań Czwartorzędu Polskiej Akademii Nauk.
Nagrody i odznaczenia
Jacek Rutkowski może poszczycić się bogatym dorobkiem, który obejmuje szereg nagród oraz odznaczeń. Wśród nich znajduje się Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1987 roku, oraz Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał w 1976 roku.
W 1994 roku został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Warto zaznaczyć, że w 1965 roku zdobył prestiżową nagrodę naukową im. Ludwika Zejsznera, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Geologiczne. Ostatnim z wyróżnień, które otrzymał, jest Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego, otrzymana w 2014 roku, za jego znaczące osiągnięcia w badaniach nad środowiskiem przyrodniczym Wigierskiego Parku Narodowego.
Lista jego osiągnięć jest długa i obejmuje również szereg innych nagród, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w dziedzinę geologii i ochrony środowiska.
Przypisy
- Bibliografia prof. dr hab. inż. Jacka Rutkowskiego. [dostęp 04.03.2018 r.]
- Katarzyna Król. Obituary – Prof. Jacek Rutkowski (1934–2016). „Geochronometria”. 44, 2017. DOI: 10.1515/geochr-2015-0069. [dostęp 10.10.2017 r.]
- Aleksandra Mackiewicz: 25 lat Wigierskiego Parku Narodowego. [w:] Analiza działalności Wigierskiego Parku Narodowego w roku 2014 [on-line]. wigry.org.pl. [dostęp 12.11.2017 r.]
- Jacek Rutkowski. Historia AGH. [dostęp 12.11.2017 r.]
- a b c Jacek Rutkowski. [w:] Nekrologi i kondolencje z 28 stycznia 2016 [on-line]. Dziennik Polski, 28.01.2016 r. [dostęp 28.05.2016 r.]
- Lech Krzysztofiak. Profesor Jacek Rutkowski. „Wigry”. 1-2/2015, s. 35-37, 2015. [dostęp 29.05.2016 r.]
- a b Prof. Jacek Rutkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.05.2016 r.]
- a b Nagroda naukowa imienia Ludwika Zejsznera za rok 1965. „Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego”. XXXVII (4), 1967. Kraków: Polskie Towarzystwo Geologiczne. brak numeru strony
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Stanisław Kasprzysiak | Tadeusz Telejko | Stefan Jan Kempisty | Jerzy Gaździcki | Andrzej Samborski | Tomasz Maria Gruszecki | Marek Karp | Zbyszko Szmaj | Jerzy Minczewski | Ryszard Szczygieł | Rafał Wnuk (historyk) | Zbigniew Brzózka | Stanisław SulowskiOceń: Jacek Rutkowski (geolog)