Kazimierz Zbigniew Łoński


Kazimierz Zbigniew Łoński był wybitnym artystą plastykiem, znanym przede wszystkim z tworzenia niezwykłych ekslibrisów. Urodził się 17 stycznia 1940 roku w malowniczym Zamościu, gdzie również zmarł 21 maja 2011 roku. W ciągu swojej kariery, Łoński wykonał ponad pięć tysięcy ekslibrisów i grafik, co czyni go jednym z najpłodniejszych twórców w tej dziedzinie. Jego prace charakteryzują się unikalnym stylem oraz bogatą symboliką, która zachwyca kolekcjonerów i miłośników sztuki.

Praca zawodowa

Kazimierz Zbigniew Łoński to artysta i nauczyciel, który zdobył swoje profesjonalne wykształcenie plastyczne w 1959 roku, kończąc Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu.

Przez ponad 35 lat pełnił rolę dekoratora oraz nauczyciela w Zespole Szkół Budowlanych w Zamościu. Nawet po przejściu na emeryturę, kontynuował swoją pracę dydaktyczną, ucząc w Policealnym Studium Zawodowym.

Jego twórczość artystyczna obejmowała malowanie oraz wykonywanie drzeworytów, jednak w szczególności skupiał się na linorytach, w tym ekslibrisach oraz grafikach, które ukazywały zabytkową architekturę licznych miast, w tym głównie Zamościa i Łodzi.

Twórczość artystyczna

Kazimierz Zbigniew Łoński rozpoczął swoją przygodę z drzeworytem w 1957 roku, co było jego pierwszym krokiem w kierunku sztuki graficznej. Jego dotychczasowa kariera artystyczna łączy się z udziałem w licznych wystawach oraz konkursach plastycznych, gdzie zdobył wiele nagród. Już w 1964 roku odniósł swoje pierwsze sukcesy, natomiast w 1968 roku zdobył I miejsce podczas Wojewódzkiej Wystawy Plastycznej w Lublinie. Kolejnym znaczącym osiągnięciem był dyplom i nagroda, które przyznano mu za udział w plastycznym konkursie zorganizowanym w Lublinie w grudniu 1971 w WDK.

W 1959 roku wykonał swój pierwszy ekslibris, co stało się praktyką, którą kontynuował przez lata. Jednak dopiero na początku lat 80. XX wieku rozpoczął regularne organizowanie indywidualnych oraz zbiorowych wystaw ekslibrisu i grafiki. Swoje prace prezentował z powodzeniem w takich miejscach jak Galeria „Pod Akacją” oraz Filharmonia w Lublinie, a także podczas wystawy grafiki zorganizowanej w KMPiK w Zamościu.

Łoński często brał również udział w wystawach oraz konkursach poświęconych ekslibrisowi, w szczególności skupiając się na architekturze zabytkowej. W latach 1989–2005 jego prace zyskały uznanie w wielu prestiżowych konkursach organizowanych przez krakowski ośrodek ekslibrisowy, prowadzone przez Andrzeja Znamirowskiego w Domu Kultury „Podgórze”. Brał również udział w konkursach w Grudziądzu, zorganizowanych przez Henryka Stopikowskiego, a także w innych instytucjach i bibliotekach na terenie Polski.

Wśród najnowszych osiągnięć artysty warto wymienić zdobycie I nagrody w 2005 roku w konkursie na ekslibris Kościoła Pokoju w Świdnicy oraz nagrodu w 2006 roku w konkursie, który odbył się na Litwie. Łoński zrealizował także indywidualne wystawy w Łucku na Ukrainie, w Warszawie (w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu), Krakowie – w Galerii Ekslibrisu Domu Kultury „Podgórze”, w rodzinnym Zamościu oraz w innych miastach. Jego prace można było oglądać również w Łodzi, gdzie wystawiał m.in. w Klubie Nauczyciela oraz Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, a także w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu.

Łoński stworzył imponującą liczbę ponad 5000 linorytniczych ekslibrisów, co świadczy o jego ogromnej pasji i zaangażowaniu w sztukę graficzną.

Opinie

W przeszłości, podczas jednej z wystaw, która miała miejsce w Zamościu, Kazimierz Zbigniew Łoński zaprezentował swoją twórczość graficzną, w której dominowały widoki i architektura tego pięknego miasta. Wówczas organizator wydarzenia, Stanisław Rudy, w katalogu wystawy zauważył: „Biegłość Kazimierza Zbigniewa Łońskiego w posługiwaniu się techniką linorytu możecie Państwo ocenić dziś sami oglądając jego grafiki, na których z kontrastowych połączeń czerni i bieli, kreski i plamy wyłaniają się znajome zapewne budowle, domy, ulice, a nawet detale architektoniczne.” Większość jego prac koncentruje się na architekturze Zamościa, co z pełnym przekonaniem podkreśla autor w swojej sztuce, wyrażając przywiązanie do rodzinnego miasta.

Od czasu tamtej wystawy, Kazimierz Łoński stworzył imponującą liczbę linorytów w dużym formacie, które przedstawiają zabytki Łodzi oraz ekslibrisy ukazujące ciekawe obiekty tej metropolii, w tym ich architektoniczne detale. Obecnie artysta wykonał ponad 550 dużych linorytów, z czego prawie 60 to łódzkie motywy.

Motywy architektoniczne Łodzi, które znalazły się na ekslibrisach Kazimierza Zbigniewa Łońskiego, są zachwycające i stanowią ważny wkład w kulturalne dziedzictwo miasta. Łoński stworzył przeszło 250 takich ekslibrisów, z charakterystycznymi rysunkami, które często towarzyszą klasycznym słowom „Ex libris Wiesława Kaczmarka”. Rysunki te przedstawiają wyraźne i rozpoznawalne motywy, które są znane każdemu mieszkańcowi Łodzi.

Warto zaznaczyć, że w Łodzi istnieje wiele cennych zabytków, zwłaszcza z czasów jej przemysłowej świetności w drugiej połowie XIX wieku. Choć niestety wiele z nich ginie na naszych oczach, to dobrze, że przetrwały w postaci ekslibrisów Kazimierza Zbigniewa Łońskiego, które stanowią cenne świadectwo historyczne. Taką refleksję można znaleźć w katalogu wystawy pt. „Łódzkie zabytki na ekslibrisach Kazimierza Zbigniewa Łońskiego”.

Publikacje

Kazimierz Zbigniew Łoński był współautorem interesującej publikacji zatytułowanej „Łódzkie tramwaje na ekslibrisach”. Wspólnie z Mirosławem Zbigniewem Wojalskim, stworzył ten katalog wystawy, który został zaprezentowany w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi z okazji Łódzkich Dni Opieki nad Zabytkami w grudniu 2001 roku oraz w związku z obchodami 18-lecia Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi.

Publikacja ta, która ukazała się w Łodzi w 2002 roku, posiada numer ISBN 83-86699-20-5. Jest to pozycja, która z pewnością zachęca do zapoznania się z historią tramwajów w Łodzi oraz ich artystycznym przedstawieniem w formie ekslibrisów.


Oceń: Kazimierz Zbigniew Łoński

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:15