UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zamość - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jan Sztern


Jan Jakub Sztern, urodzony 15 kwietnia 1922 roku w Zamościu, to postać, która zapisała się w historii polskiej literatury jako wybitny poeta. Jego życie zakończyło się 13 grudnia 2013 roku w Gdańsku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny.

W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej jego twórczości oraz wpływowi, jaki wywarł na współczesną poezję w Polsce.

Życiorys

Jan Sztern przyszedł na świat w Zamościu w żydowskiej rodzinie rzemieślniczej. Jego rodzicami byli Efroim Sztern oraz Estera, z domu Kaufman. Edukację podstawową rozpoczął w Szkole Powszechnej im. Ignacego Łukasiewicza w Zamościu, gdzie uczęszczał w latach 1929–1936.

W obliczu wybuchu II wojny światowej, podjął decyzję o ucieczce do Związku Radzieckiego. Tam pracował na różnych d stanowiskach, w tym jako górnik w Donbasie, magazynier materiałów budowlanych w Stalino oraz malarz w fabryce mebli z siedzibą w Kineszmie. Po ataku III Rzeszy na ZSRR w 1941 roku, Jan zaciągnął się do Armii Czerwonej, gdzie pełnił służbę do 1943 roku.

Po wojnie, w latach 1944–1949, kontynuował naukę w Technikum Artystyczno-Dekoratorskim w Likino-Dulowie. W 1945 roku osiedlił się w Leningradzie, gdzie także zawarł związek małżeński z Rosjanką. Zajął się pracą dorywczą, m.in. malując dekoracje w teatrach, a także pracując jako tokarz oraz majster na budowie.

W latach 1970–1982 Jan Sztern pełnił funkcję kierownika działu karnetów w Państwowej Kapeli Akademickiej. Również aktywnie działał jako członek Rady Artystycznej, przyczyniając się do popularyzacji muzyki poważnej wśród studentów zamieszkujących miasto. W latach 1991–1993 wchodził w skład zespołu redakcyjnego gazety Towarzystwa „Polonia” w Sankt Petersburgu, noszącej tytuł Polonus.

W 1994 roku, po wielu wydarzeniach, wrócił do Polski i ponownie osiedlił się w Zamościu. Na krótko przed swoją śmiercią zamieszkał w Gdańsku, w którym to mieście odszedł z tego świata.

Twórczość

Jan Sztern był niezwykle utalentowanym twórcą, który angażował się w różnorodne formy literackie. W jego dorobku znaleźć można wiersze, fraszki, epigramy, satyry oraz osobiste wspomnienia. Jego debiut miał miejsce w 1980 roku, kiedy to opublikował wiersz pod tytułem Kolumby w języku rosyjskim, w gazecie Zvezda, która była wydawana w Murmańsku. Wiersz w języku polskim po raz pierwszy zaprezentował w 1987 roku w dzienniku Wieczór Wybrzeża.

Wielkim osiągnięciem Szterna są jego publikacje książkowe, wśród których wyróżniają się następujące:

  • 2008: Dialogi między żywym i zmarłą,
  • 1999: Wiersze o poetach,
  • 1997: Wspomnienia uchodźcy,
  • 1996: Wszelkie kłopoty z głupoty,
  • 1995: Skroś czasu źrenice,
  • 1987: Prodrogsii sad.

Oceń: Jan Sztern

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:21