Osiedle Partyzantów w Zamościu to jedna z szesnastu dzielnic, które tworzą to urokliwe miasto. Zlokalizowane jest w jego wschodniej części, w rejonie nazywanym Nowym Miastem. Granice tej dzielnicy wyznaczają ulica Peowiaków, S. Wyszyńskiego, M. Bołtucia, Gminna oraz Partyzantów.
Osiedle charakteryzuje się różnorodną zabudową, która obejmuje zarówno domy jednorodzinne, jak i wielorodzinne budynki, w tym kamienice oraz bloki. W obrębie osiedla można wyróżnić dwa główne kompleksy mieszkalne:
- osiedle Kiepury, które znajduje się przy ulicach J. Kiepury oraz Sz. Szymonowica,
- osiedle Konopnickiej, ulokowane przy ulicach Młodzieżowej i M. Konopnickiej (większa część osiedla, z budynkami-wieżowcami, znajduje się w sąsiedniej dzielnicy - Osiedle J. Zamoyskiego).
Na tym terenie brakuje placówek edukacyjnych; najbliższe szkoły znajdują się w okolicznych dzielnicach, takich jak Promyk oraz Świętego Piątka. W dzielnicy istnieje jeden kościół – Kościół Polskokatolicki pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Narodzenia NMP, zlokalizowany przy ulicy Odrodzenia.
Granice osiedla wyznaczają jedne z głównych ulic w Zamościu, które łączą się z wieloma istotnymi punktami w mieście, jak na przykład:
- Komenda Policji,
- Państwowy Dom Dziecka (przeniesiony w 2019 roku z osiedla Zamczysko),
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
- KrUS,
- Zarząd Dróg Grodzkich,
- liczne banki, sklepy oraz hurtownie,
- Zamojski Dom Kultury,
- nowe Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" oraz
- prywatna wystawa szachów w Zamojskim Centrum Wystawowym "Szachy Świata".
W tej dzielnicy znajduje się niewielki dom handlowy "Mieszko" przy ulicy Gminnej, a także wiele małych sklepów. Interesującym punktem może być przystanek kolejowy Zamość Starówka, usytuowany na zachód od ulicy Peowiaków.
Prawie cała powierzchnia dzielnicy jest zabudowana, z wyjątkiem kilku niewielkich obszarów przy ulicach S. Wyszyńskiego i Odrodzenia. Wśród tej zabudowy znajdują się starsze budynki, zwłaszcza wzdłuż ulicy Partyzantów, która w przeszłości łączyła Stare Miasto z Nowym Miastem. Dobrze zachowane obiekty z lat 30. XX wieku, jak gmach dawnej ubezpieczalni społecznej (obecnie przekształcony w przychodnię) czy dom czynszowy przy ulicy Partyzantów 21, stanowią ciekawe przykłady architektury tego okresu.
Za Zamojski Domem Kultury znajduje się urokliwy park, Ogródek jordanowski, który oferuje boisko oraz plac zabaw dla dzieci, a kiedyś znajdował się tam cmentarz żydowski, zniszczony podczas II wojny światowej. Po zachodniej stronie tego miejsca wznosi się wysoki maszt radiowy, stanowiący kolejny charakterystyczny element krajobrazu dzielnicy.
Przypisy
- Zamojskie Centrum Wystawowe "Szachy świata"
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Rataja (Zamość) | Sitaniec-Błonie | Promyk (Zamość) | Zamczysko (Zamość) | Osiedle Świętego Piątka | Powiatowa | Osiedle Jana Kilińskiego (Zamość) | Osiedle Jana Zamoyskiego | Słoneczny Stok (Zamość) | Janowice (Zamość) | Osiedle Orzeszkowej-Reymonta | Nowe Miasto (Zamość)Oceń: Osiedle Partyzantów (Zamość)