Osiedle Świętego Piątka


Osiedle Świętego Piątka, położone w Zamościu, to jedna z szesnastu dzielnic tego pięknego miasta. Znajduje się w jego wschodnim regionie, na tak zwanym Nowym Mieście. Granice tej dzielnicy wytyczone są przez ulice: Partyzantów, Gminną, Świętego Piątka, Młyńską, Nadrzeczną, Ogrodową, Lipską, Żdanowską oraz G. Narutowicza, a także rzekę Łabuńkę.

Warto zwrócić uwagę, że przeważa tu zabudowa jednorodzinna, uzupełniona jedynie przez kilka niewielkich bloków mieszkalnych. Wyjątkową lokalizacją w tej dzielnicy jest nowe osiedle Świerkowa Aleja, usytuowane przy ul. Młyńskiej. Oprócz tego, w okolicy ulic Partyzantów oraz Orlej znajdują się także mniejsze zespoły bloków. Większość domów została wzniesiona na południe od ulicy Świętego Piątka, tworząc dość zwartą zabudowę, z nieco mniej intensywnym rozwojem między ulicami H. Jordana oraz Weteranów, gdzie można dostrzec nowe, budowane domy, określane nieformalnie jako osiedle Kompozytorów. Wciąż trwają tam liczne inwestycje budowlane.

Obszar Osiedla Świętego Piątka krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 849, przebiegającą ulicami Lipską oraz Orląt Lwowskich. W dzielnicy funkcjonują dwie instytucje edukacyjne: szkoła podstawowa nr 6 przy ul. Orlej oraz publiczne II LO przy ul. Partyzantów.

Tuż przy granicy z Osiedlem Nowe Miasto, na ulicy Partyzantów, można natknąć się na kościół rzymskokatolicki pw. św. Krzyża, a także Salę Królestwa zboru Świadków Jehowy, znajdującą się przy ulicy Korczaka.

Obiekty usługowe w tej dzielnicy zlokalizowane są głównie przy głównych ulicach - zwłaszcza na ulicach Świętego Piątka, Lipskiej oraz Partyzantów. Można tu znaleźć niewielkie sklepy, warsztaty motoryzacyjne, a także hotel "Polak" przy ul. Orlej oraz jeden z większych salonów meblowych w Zamościu - "Marcin", znajdujący się na ul. św. Piątka/Weteranów. W tej okolicy usytuowane są także istotne urzędowe instytucje, takie jak delegatura Urzędu Marszałkowskiego (ul. Partyzantów), Prokuratura Okręgowa (ul. Orla) oraz oddział PCK (ul. św. Piątka). Co więcej, w 2020 roku otwarto tu Roztoczańskie Muzeum PRL, które również przyciąga mieszkańców i turystów.

Na wschodnich obrzeżach dzielnicy zlokalizowany jest jeden z większych zakładów przemysłowych, SipMot, znajdujący się przy ul. Młyńskiej. Wśród interesujących obiektów wyróżnia się figura "Święty Piątek", stojąca przy ulicy o tej samej nazwie, z której w przeszłości przebiegał dawny trakt lwowski. Figura ta datowana jest na XVII wiek i charakteryzuje się ośmiobocznym słupem z płaskorzeźbami.

Warto również zwrócić uwagę na drewnianą wieżę ciśnień z lat 20. XX wieku, położoną na ulicy Partyzantów; jest to jedyna tego typu konstrukcja, jaka pozostała w Zamościu. Obiekty przeszły ostatnio pewne zmiany, a wieża została przeniesiona bliżej ulicy, aby zachować ją dla przyszłych pokoleń. Przy ul. Ogrodowej natomiast, znajduje się rokokowa figura św. Michała Archanioła z drugiej połowy XVIII wieku, która także była wyniesiona z Bramy Szczebrzeskiej podczas modernizacji zamojskiej twierdzy.

Nie zapominajmy o historycznym budynku przy ul. Orlej, gdzie przed remontem (w 2015 r.) mieściła się fabryka spirytusu "Monopol", a który obecnie jest siedzibą Prokuratury Okręgowej. Tak zróżnicowana struktura zabudowy, bogata historia oraz obecność usług sprawiają, że Osiedle Świętego Piątka jest miejscem interesującym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Przypisy

  1. Roztoczańskie Muzeum PRL.
  2. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 04.06.2014 r.]

Oceń: Osiedle Świętego Piątka

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:5