Ulica Odrodzenia w Zamościu


Ulica Odrodzenia stanowi jedną z najważniejszych arterii w Zamościu, łączącą różne części miasta i ułatwiającą codzienny ruch.

Od 2021 roku, cała jej długość została przekształcona w dwujezdniową, co oznacza, że teraz dysponuje dwoma lub trzema pasami w każdym kierunku.

Historia

Historia Ulicy Odrodzenia w Zamościu sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to zyskała status drogi łączącej miasto z lokalną cegielnią. Jej znaczenie uległo zmianie, gdy zaczęła pełnić funkcję szlaku prowadzącego do cmentarza prawosławnego.

Jednakże, w wyniku przebudowy, która miała miejsce w 1990 roku, ulica zyskała nową trasę, omijając obiekt cmentarny. Ciekawym jest fakt, że obecna nazwa ulicy została wprowadzona w 1927 roku, a jej powód nawiązuje do Kościoła Polskokatolickiego, który w przeszłości wydawał czasopismo zatytułowane „Polska Odrodzona”.

Wcześniej, ulica była znana pod innymi nazwami, takimi jak ul. Cmentarna oraz nieoficjalnie jako ul. Narodowa.

Obecnie

Aktualnie ulica Odrodzenia jest kontynuacją ulicy Orląt Lwowskich, co umożliwia połączenie z ulicą Partyzantów oraz ulicą S. Wyszyńskiego poprzez rondo. Na zachodniej stronie tej ulicy znajduje się Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, które zastąpiło wcześniejsze kino pod tą samą nazwą, zlokalizowane w budynku Klubu Garnizonowego przy ulicy J. Piłsudskiego.

Natomiast po wschodniej stronie ulicy rozciąga się jej wcześniejsza wersja, przy której znajdują się jednorodne zabudowy. Można tam również zobaczyć wspomniany kościół polskokatolicki.


Oceń: Ulica Odrodzenia w Zamościu

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:11