Ulica Graniczna w Zamościu


Ulica Graniczna to jednojezdniowa arteria zlokalizowana w Zamościu, w rejonie osiedla Powiatowa. Stanowi ona istotny element infrastruktury miejskiej, pełniąc rolę drogi osiedlowej.

Jednocześnie, ulica ta wyznacza północną granicę opisanego osiedla, co czyni ją ważnym punktem odniesienia dla mieszkańców oraz odwiedzających. Zamość, znany przede wszystkim z wyjątkowej architektury i historycznego znaczenia, zyskuje dzięki takim ulicom jak Graniczna, dodatkowe walory komunikacyjne.

Historia

W okresie międzywojennym ulica Graniczna w Zamościu miała status drogi gruntowej. Po zakończeniu II wojny światowej przekształciła się w utwardzoną nawierzchnię. Od dłuższego czasu pełniła rolę północnej granicy miasta, co jest zapewne przyczyną jej nazwy. Fakt ten na stałe wpisał się w historię Zamościa. Niemniej jednak, w 1973 roku, miała miejsce istotna zmiana granic miejskich, kiedy to ulica oddaliła się o około 1 kilometr od granicy Zamościa, co miało miejsce tylko dwa lata przed utworzeniem województwa zamojskiego.

Nazwa

Nazwa ulicy została nadana w latach powojennych, nawiązując do pobliskiej granicy miasta.

Obecnie

W chwili obecnej, ulica Graniczna w Zamościu pełni rolę drogi osiedlowej, wzdłuż której znajdują się domy jednorodzinne, dominujące głównie po stronie północnej. Teren ten jest już w granicach Os. Rataja, w której to można także spotkać Salę Królestwa Świadków Jehowy.

Jedynym wyjątkiem jest niewielki obszar przy wschodnim odcinku tej ulicy, szczególnie w rejonie skrzyżowania z ul. Powiatową, gdzie mamy do czynienia z blokami zlokalizowanymi na małym osiedlu o nazwie Energetyk. Dalszym zasięgiem sięgają one aż do ul. W. Sikorskiego, co jest istotnym punktem lokalizacji.

Po stronie południowej, przez niemal całą długość ulicy, rozciągają się ogrody działkowe imienia Sz. Szymonowica. Te ogrody sięgają aż do równolegle biegnącej ul. W. Sikorskiego, a na terenie działek możliwe jest przejście między tymi dwiema ulicami, co stwarza dodatkowe możliwości komunikacyjne dla mieszkańców.

W miejscu, gdzie ulica Graniczna krzyżuje się z ul. Lubelską, po stronie południowej znajduje się również Centrum Handlowe Galeria Revia Park, stanowiące jedyny większy obiekt handlowy w bezpośredniej okolicy tej ulicy.

Warto wspomnieć, że w 2007 roku przeprowadzono gruntowny remont ul. Granicznej, którego prace rozpoczęły się już w 2006 roku. W ramach tego remontu ulica zyskała nową nawierzchnię asfaltową, a także ułożono nowe chodniki, w tym chodnik przeznaczony dla pieszych oraz rowerzystów.

Przypisy

  1. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 06.04.2014 r.]
  2. ZPORR Rataja. [dostęp 22.10.2008 r.]

Oceń: Ulica Graniczna w Zamościu

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:17