Kościół św. Katarzyny w Zamościu to wyjątkowy przykład barokowej architektury, który zachwyca swoją urodą oraz historycznym znaczeniem. Znajdujący się na Starym Mieście, został wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku. Stanowi on kościół filialny, który jest częścią parafii katedralnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła.
Kulturowo i architektonicznie, świątynia ta ma swoje odpowiedniki w innych miastach. Przykładem takiej bliźniaczej świątyni jest Kościół św. Michała Archanioła w Sandomierzu, który również zachwyca i przyciąga wielu miłośników architektury barokowej. Warto odwiedzić obie te świątynie, aby docenić ich unikalny charakter oraz piękno, jakie oferują.
Lokalizacja
Poreformacki kościół św. Katarzyny jest usytuowany w północnej części zamojskiej starówki, z dostępem od południa, z którego wchodzi się na niewielki placyk J. Jaroszewicza, skomunikowany z ulicą L. Zamenhofa.
Historia
Historia kościoła i klasztoru reformatów w Zamościu rozpoczęła się w XVII wieku, kiedy to fundatorzy, IV ordynat zamojski Marcin Zamoyski oraz Hieronim Żaboklicki, ówczesny chorąży bracławski, powiązany z rodziną Zamoyskich, postanowili zainwestować w budowę. Prace nad tym imponującym założeniem, zaprojektowanym przez J. M. Linka, miały miejsce w latach 1680–1686. Po ukończeniu budowy, kościół został poświęcony w dniu 26 maja 1686 roku przez biskupa chełmskiego Stanisława Święcickiego, który nadał mu wezwanie św. Piotra z Alkantary.
Okres pod zaborem austriackim
Podczas austriackiej okupacji Zamościa, nastąpiły poważne zmiany, ponieważ w 1782 roku zakon reformatów został rozwiązany, przez co kościół oraz budynki klasztoru przestały pełnić swoją dotychczasową rolę. W 1806 roku obiekty te przeznaczono na magazyn dla wojsk austriackich, a po 1809 roku, w chwili gdy zakonnicy opuścili swoje siedziby, zajęły je jednostki wojskowe stacjonujące w zamojskiej twierdzy.
Okres pod zaborem rosyjskim
Po przejęciu Zamościa przez Rosję, sytuacja kościoła również uległa pogorszeniu. Klasztor został całkowicie rozebrany, a sama świątynia, podobnie jak wiele innych obiektów w tym okresie, została pozbawiona charakterystycznych elementów architektonicznych. Styl klasycystyczny, który wówczas dominował, doprowadził do zniszczenia barokowych szczytów oraz sygnatur. Pomimo tych zmian, zachowały się jednak barokowe elementy, takie jak krzyżowo-kolebkowe sklepienie czy pilastry i płyciny na zewnętrznych ścianach budynku.
Okres po I wojnie światowej
Po zakończeniu I wojny światowej, kościół miał przez krótki czas pełnić funkcję teatru, jednakże w latach 1925–1926 przeszedł renowację, co pozwoliło na przywrócenie mu roli kościoła szkolnego pod wezwaniem św. Katarzyny, zainaugurowanej w 1927 roku. W trakcie II wojny światowej, w krypcie pod kościołem, ukryto cenny obraz Hołd pruski Jana Matejki, który był wówczas w poszukiwaniu przez niemieckie władze.
Okres po II wojnie światowej
Po zakończeniu II wojny światowej, w kościele umieszczono marmurowy pomnik, w którym złożono prochy profesorów oraz uczniów zamojskich szkół średnich, którzy stracili życie w tym tragicznym okresie. Ponadto, w świątyni znajdują się relikwie św. Andrzeja Boboli oraz, niedawno sprowadzone z Włoch, relikwie św. Pio z Pietrelciny. W 1939 roku, obrażający dzieło Jana Matejki, Hołd Pruski, zostało na krótko ukryte w podziemiach kościoła, skąd po mniej więcej trzech miesiącach powróciło do Krakowa. Na koniec lat 90. XX wieku, dzięki przeprowadzonym pracom renowacyjnym, przywrócono oryginalny wygląd kościoła, z naciskiem na dach oraz szczyty, a także wzbogacono elewację. W planach jest również budowa „Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego” w miejscu, gdzie niegdyś stał klasztor.
Wyposażenie
Wnętrze tego jednonawowego kościoła zachwyca różnorodnymi elementami dekoracyjnymi, które przyciągają wzrok odwiedzających.
Wśród wyróżniających się elementów można dostrzec drewniane ołtarze, które nadają mu niepowtarzalny charakter. Znajduje się tutaj również późnobarokowy obraz św. Katarzyny przedstawiający ją pod Madonną z Dzieciątkiem, datowany na pierwszą połowę XVIII wieku.
Wnętrze kościoła zdobią także rzeźby aniołów w stylu rokoko, które wprowadzają atmosferę delikatności oraz obrazy miejscowych malarzy z XX wieku, ukazujące takie postacie jak św. Hubert oraz św. Teresa.
Warto również zwrócić uwagę na chór, który oparty jest na trzech arkadach z kolumnami, doskonale dopełniając całość aranżacji wnętrza.
Otoczenie
Świątynia ta otoczona jest nowoczesnymi murami, które nadają jej wyjątkowy charakter i ochronę. Na północ od wejścia znajduje się pomnik-krzyż, upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku.
Przypisy
- a b c Kościół rektoralny pw. Kościół św. Katarzyny - rektorat - Zamość. diecezja.zamojskolubaczowska.pl. [dostęp 26.01.2024 r.]
- Przywilej fundacyjny zamojskich Reformatów. 04.06.2023 r. [dostęp 26.01.2024 r.]
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.06.2010 r.]
- Muzeum Utracone – „Hołd pruski” przedstawia hołd lenny z... | Facebook [online], www.facebook.com [dostęp 03.12.2017 r.]
- Fundacja „Dom Trzeciego Tysiąclecia”.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Miłosierdzia Bożego w Zamościu | Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu | Parafia św. Michała Archanioła w Zamościu | Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu | Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu | Kościół Miłosierdzia Bożego w Zamościu | Kościół Świętego Brata Alberta w Zamościu | Kościół Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu | Parafia Serca Jezusowego w Zamościu | Parafia św. Jana Chrzciciela w Lipsku | Parafia Świętego Krzyża w Zamościu | Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu | Kościół Świętego Krzyża w Zamościu | Parafia Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu | Kościół św. Mikołaja w Zamościu | Kościół św. Michała Archanioła w ZamościuOceń: Kościół św. Katarzyny w Zamościu