Jochanan Morgenstern


Jochanan Morgenstern, znany także pod alternatywnym zapisem nazwiska Morgensztern, był znaczącą postacią w historii polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Urodził się w 1905 roku w Zamościu, a jego życie zakończyło się tragicznie w 1943 roku w Warszawie.

Morgenstern był aktywnym działaczem w konspiracji żydowskiej, uczestnicząc w kluczowych inicjatywach mających na celu obronę żydowskiej społeczności w ekstremalnych warunkach okupacyjnych. Był członkiem Komitetu Centralnego Poalej Syjon-Prawica (PS-P), organizacji politycznej, która zyskała na znaczeniu w tym trudnym okresie, oraz Komendy Głównej Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB), która odegrała ważną rolę w organizacji oporu przeciwko nazistowskiemu reżimowi.

Życiorys

Jochanan Morgenstern pochodził z drobnomieszczańskiej rodziny z Zamościa. Swoje życie rozpoczął od tradycyjnego wychowania religijnego, uczęszczając do chederu, a później kształcił się w szkole powszechnej. W latach 20. XX wieku zaangażował się w działalność polityczną, wstępując do partii Poalej Syjon-Prawica. Jego aktywność nie ograniczała się jednak tylko do tej partii, był także członkiem organizacji He-Chaluc Pionier oraz Lidze Pomocy Pracującym w Palestynie. Warto zaznaczyć, że był delegatem na XXI Kongres Syjonistyczny, który odbył się w Genewie.

W obliczu wybuchu II wojny światowej, Morgenstern znalazł się w obozie pracy. Po uwolnieniu został uwięziony w getcie warszawskim, gdzie odegrał kluczową rolę jako współzałożyciel podziemnej organizacji PS. Był również członkiem Komitetu Centralnego tej partii oraz reprezentował ją w Żydowskiej Komisji Koordynacyjnej i prezydium Żydowskiego Komitetu Narodowego. Gdy powstała Żydowska Organizacja Bojowa, Morgenstern stał się przedstawicielem partii Poalej Syjon-Prawica w Komendzie Głównej ŻOB, gdzie odpowiedzialny był za referat finansowy. Również aktywnie uczestniczył w działalności organizacji oświatowej Szuł-Kult.

W trakcie powstania w getcie warszawskim, dnia 29 kwietnia 1943 roku, ewakuował się z obszaru walk. Opuszczał teren bitew na obszarze szopu Schultza i Toebbensa, a następnie przeszedł z grupą bojowników kanałem do bunkra przy ul. Ogrodowej 29. Niestety, 6 maja 1943 roku, bojownicy zostali wykryci, a następnie rozstrzelani.

Przypisy

  1. a b c d e Rafał Żebrowski: Morgenstern Jochanan. delet.jhi.pl. [dostęp 25.01.2023 r.]
  2. a b Andrzej Kedziora: MORGENSZTERN JOCHANAN (1905-1943) jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. zamosciopedia.pl. [dostęp 25.01.2023 r.]
  3. a b Imię: Johanan Nazwisko: Morgenstern. new.getto.pl. [dostęp 25.01.2023 r.]

Oceń: Jochanan Morgenstern

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:24