Kino Stylowy Zamość


Kino Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” ma bogatą historię, sięgającą 1926 roku, kiedy to rozpoczynał swoją działalność jako Kinoteatr „Stylowy”. Na przestrzeni lat obiekt ten przeszedł różnorodne zmiany, a jego siedziba znajdowała się w przebudowanym budynku byłego kościoła franciszkanów.

W 2010 roku, aby sprostać nowoczesnym standardom i potrzebom widzów, kino przenosi się do nowo zaprojektowanego obiektu znajdującego się w innej części miasta. Tego rodzaju inwestycje pokazują zaangażowanie w rozwój kultury filmowej w regionie.

Działalność kina

Kino „Stylowy” ma długą i fascynującą historię, która sięga już 1926 roku, kiedy to swoją działalność rozpoczęło w przeznaczonym do takiego celu budynku kościoła franciszkańskiego, który został zniszczony przez austriackie wojska. W okresie II wojny światowej kino zmieniło swoją nazwę na „Capitol” pod rządami niemieckich okupantów.

Po zakończeniu wojny, kino „Stylowy” powróciło do dawnej świetności, po wielu pracach remontowych, które usprawniły jego infrastrukturę. W okresie przedwojennym kino to gościło wiele znamienitych osób z branży artystycznej, w tym Juliusza Osterwę oraz Stanisława Wolińskiego.

W czasach III Rzeczypospolitej, „Stylowy” cieszył się również popularnością wśród wielu innych znanych osobistości. W jego progach można było spotkać takie atrakcje jak:

Historia kina „Stylowy” jest dowodem na jego ogromne znaczenie w lokalnej kulturze i sztuce, a także na jego trwałą obecność w sercach mieszkańców Zamościa.

Opis obiektu z 2010 roku

Obecnie kino znajdujące się przy ul. Odrodzenia 9 w Zamościu ma długą historię i ciekawy rozwój. W 2006 roku instytucja ta otrzymała wsparcie finansowe od Urzędu Miasta Zamość na projekt związany z jego architekturą. Biuro architektoniczne PlusArt Architekci z Łodzi podjęło się stworzenia nowego wyglądu dla kina, a ich koncepcja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony Prezydenta Miasta Zamościa, Pana Marcinowi Zamoyskiemu, jak i ówczesnej Rady Miasta.

Zamość złożył później wniosek o dofinansowanie kosztów budowy Centrum Kultury Filmowej. Działania te uzyskały wysoką ocenę od Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, co pozwoliło na dalszą realizację tego ambitnego projektu. Budowę nowego kina powierzył władzom firma Flisbud z Janowa Lubelskiego, która rozpoczęła prace w czerwcu 2009 roku.

Dzięki sprawnej organizacji pracy, budowa zakończyła się na tyle szybko, że już 30 lipca 2010 roku odbył się pierwszy seans filmowy, co z pewnością ucieszyło miłośników kina w Zamościu.

Wydarzenia

W grudniu 2010 roku w CKF Stylowy miało miejsce XXX jubileuszowe Forum Wokół Kina, które stało się niezapomnianym wydarzeniem dla lokalnej społeczności.

Rok 2011 przyniósł z kolei dwie ważne konferencje medyczne: Zjazd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz Polsko-Ukraińską Ortopedyczną Konferencję Naukową.

Kolejnym znaczącym momentem był rok 2013, kiedy to zorganizowano pierwszą edycję Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”, we współpracy z TVP Historia oraz Miastem Zamość.

W programie kulturalnym CKF Stylowy znajdowały się także Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” oraz wydarzenie pod nazwą „Alchemia Kina”.

Na początku 2014 roku, w styczniu, miała miejsce uroczysta prapremiera komedii „Wkręceni”, na której obecni byli zarówno reżyser Piotr Wereśniak, jak i znani aktorzy, w tym Piotr Adamczyk, Bartosz Opania oraz Paweł Domagała.

Nagrody i wyróżnienia

Centrum Kultury Filmowej w Zamościu ma na swoim koncie wiele prestigowych nagród i wyróżnień, które potwierdzają jego znaczenie w polskim kinie.

  • W 2019 roku Stowarzyszenie Kina Polskie uhonorowało Mariana Świątkowskiego „Honorowym Złotym Biletem”, podkreślając jego wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów w Polsce,
  • W 2018 roku przyznano nagrodę za rekordową frekwencję przy filmie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”,
  • W tym samym roku Kino zyskało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Kino,
  • Również w 2018 odbyła się nominacja do tej samej nagrody w kategorii: Kino,
  • Za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych przynależność do kategorii: Najlepszy wynik na filmie będącym ekranizacją książki w 2017 r. przyniósł film „Ciemniejsza strona Graya”,
  • Wyróżnienie w tej samej kategorii zyskała animacja „Gru, Dru i Minionki” za najlepsze wyniki frekwencyjne w 2017 roku,
  • W 2017 Andrzej Bubeła, dyrektor CKF Stylowy, został powołany na członka Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,
  • W 2013 roku ponownie jedna z nominacji do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Kino,
  • Również w 2013 Stowarzyszenie Kina Polskie przyznało „Honorowy Srebrny Bilet” Radosławowi Turczynowi za jego wybitne zasługi w propagowaniu polskich filmów,
  • W 2011 roku Andrzej Bubeła również został uhonorowany „Honorowym Złotym Biletem” za niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania filmów polskich,
  • Centrum Kultury Filmowej w Zamościu zostało wskazane jako najpopularniejszy projekt w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego w 2011,
  • Nominacja do Nagrody Totus za 6. edycję Międzynarodowych Dni Film Religijnego Sacrofilm miała miejsce w 2000 roku,
  • W 1999 roku CKF Stylowy zdobył I Nagrodę za rozpowszechnianie filmu „Pan Tadeusz” w kategorii dla miast do 150 000 mieszkańców.

Przypisy

  1. a b c d Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu – Stylowy.net [online], CKF Stylowy w Zamościu [dostęp 26.05.2021 r.]
  2. a b c d Zamość [online], www.zamosc.pl [dostęp 26.05.2021 r.]

Oceń: Kino Stylowy Zamość

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:13