Kazimierz Kuźmiński to postać, która zapisała się na kartach historii jako kapitan piechoty Wojska Polskiego. Urodził się on 12 grudnia 1907 roku w Zamościu, mieście znanym z bogatej historii i kultury.
Przez całe swoje życie, Kuźmiński dał się poznać jako oddany żołnierz. Jego kariera wojskowa oraz zaangażowanie w działania na rzecz ojczyzny, miały znaczący wpływ na losy nie tylko jego samego, ale i wielu innych ludzi.
Zmarł 4 stycznia 1989 roku w Ostrowie Wielkopolskim, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiej armii.
Życiorys
Kazimierz Kuźmiński przyszedł na świat 12 grudnia 1907 roku w Zamościu, w rodzinie związanej z administracją. Swoje dzieciństwo spędził w Wieluniu, gdzie w 1926 roku zakończył naukę, zdając maturę. W latach 1926–1929 kształcił się w szkole oficerskiej, a po jej ukończeniu rozpoczął karierę jako oficer zawodowy w 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który miał swoją siedzibę w Ostrowie Wlkp.
W trakcie służby wojskowej piastował szereg odpowiedzialnych funkcji. Zaczynał jako dowódca plutonu, później awansował na dowódcę kompanii, następnie pełnił rolę adiutanta pułku oraz dowodził szkołą podoficerską.
W 1939 roku, podczas kampanii wrześniowej, dowodził 7 kompanią strzelecką 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Wziął udział w bitwie nad Bzurą, jednym z najważniejszych starć tego konfliktu. Niestety, 18 września 1939 roku został wzięty do niewoli przez Niemców, w której przebywał aż do wiosny 1945 roku.
Po wojnie, 23 września 1945 roku, opracował tekst relacji z przebiegu kampanii wrześniowej. W tym czasie służył w V baonie II Zgrupowania Oficerskiego, stacjonując w miejscowości Curau, w pobliżu Lubeki. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę jako księgowy. Kazimierz Kuźmiński zmarł 4 stycznia 1989 roku w Ostrowie Wlkp., a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się w Wieluniu.
Za swoje zasługi wojenne został odznaczony Orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Henryk Gradzik | Lesław Dubaj | Marek Łapiński (funkcjonariusz) | Andrzej Pytlakowski | Józef Krzyczkowski (1901–1989) | Jerzy Stępniewski | Mieczysław Wróblewski (oficer marynarki)Oceń: Kazimierz Kuźmiński