Henryk Gradzik, urodzony 16 lipca 1925 roku w Zamościu, to postać, która odegrała istotną rolę w historii Polski, a w szczególności w strukturach wojskowych. Zmarł 11 stycznia 2004 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie ważne osiągnięcia.
W swojej karierze wojskowej zyskał miano pułkownika w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Jego działalność obejmowała pełnienie funkcji zastępcy szefa wywiadu wojskowego PRL w dwóch różnych okresach: w latach 1974–1975 oraz 1979–1987. Te lata były kluczowe dla kształtowania polskiej polityki obronnej i działań wywiadowczych w tamtym czasie.
Życiorys
Henryk Gradzik rozpoczął swoją służbę w ludowym Wojsku Polskim 12 grudnia 1944 roku. Jego działalność wojskowa obejmowała aktywny udział w walkach z oddziałami UPA, w okresie od 19 lipca 1945 do 8 stycznia 1946.
W 1960 roku rozpoczął pracę w Zarządzie II Sztabu Generalnego WP, zajmując się wywiadem wojskowym. W tym samym roku, od 30 stycznia do 14 grudnia, był oddelegowany do polskiej delegacji w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie. Od 27 stycznia 1965 do 20 grudnia 1968 pełnił funkcję attaché wojskowego, morskiego i lotniczego przy Ambasadzie PRL w Brukseli.
W późniejszych latach, od 1 września 1970 do 24 listopada 1971, Gradzik był kierowany z Zarządu II Sztabu Generalnego WP, aby pełnić praktykę jako szef w Oddziale II Sztabu Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Ukończył również Wyższy Akademicki Kurs w Akademii Sił Zbrojnych ZSRR im. Klimenta Woroszyłowa w Moskwie w okresie od 17 stycznia do 19 marca 1972 roku.
Od 13 czerwca do 30 grudnia 1974 roku, Henryk Gradzik dowodził zmianą Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej w Doraźnych Siłach Zbrojnych ONZ, działających na Bliskim Wschodzie. Następnie, od lutego 1974 do września 1975, pełnił rolę zastępcy szefa Zarządu II Sztabu Generalnego WP. Po zakończeniu tej misji, od 3 grudnia 1975 do 1 października 1979, ponownie pełnił funkcję attaché wojskowego, morskiego i lotniczego, tym razem przy Ambasadzie PRL w Rzymie.
W latach 1979-1987, ponownie objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu II Sztabu Generalnego WP w zakresie wywiadu wojskowego, gdzie zajmował się sprawami rozpoznania. W 1985 roku był oddelegowany do Nikaragui, gdzie pracował jako polski ekspert rządowy, koncentrując się na opracowaniu koncepcji strefy zdemilitaryzowanej na pograniczu nikaraguańsko-kostarykańskim. Emeryturę przeszedł 17 kwietnia 1989 roku.
Henryk Gradzik był również aktywnym członkiem PPR i PZPR, a w 1983 roku otrzymał wyróżnienie od MON, zapisując swoje imię w Honorowej Księdze Czynów Żołnierskich. Jego życie osobiste było związane z Stanisławą Gradzik, z którą zawarł związek małżeński. Zmarł i został pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, w kwaterze G-1-22.
Odznaczenia
Henryk Gradzik był osobą, która w swojej karierze otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń. Jego osiągnięcia zostały docenione zarówno w kraju, jak i za granicą.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Walecznych,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej,
- Medal 30-lecia Polski Ludowej,
- Medal 40-lecia Polski Ludowej,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Order Czerwonej Gwiazdy (ZSRR),
- inne odznaczenia polskie i zagraniczne.
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Lesław Dubaj | Marek Łapiński (funkcjonariusz) | Andrzej Pytlakowski | Józef Krzyczkowski (1901–1989) | Jerzy Stępniewski | Mieczysław Wróblewski (oficer marynarki) | Kazimierz KuźmińskiOceń: Henryk Gradzik