Marcin Urbanik


Marcin Urbanik, który przyszedł na świat w urokliwym Zamościu, był nie tylko architektem, ale także znaczącą postacią w dziedzinie budownictwa we Lwowie.

W swojej karierze pełnił funkcję architekta królewskiego, co podkreśla jego wyjątkowy talent oraz uznanie w środowisku budowlanym.

Jego śmierć datowana jest na około 1 kwietnia 1764 lub 1765 roku, jednak jego dokonania wciąż pozostają żywe w pamięci historyków architektury.

Życiorys

Marcin Urbanik, wywodzący się z Zamościa, przeniósł się do Lwowa w okolicy 1743 roku. Jego pierwsza znana wzmianka w metrykach lwowskich zbiega się z początkiem działalności, kiedy to przejął na siebie obowiązki związane z prowadzeniem «fabryki» przy kościele Dominikanów we Lwowie. W 1753 roku zmagał się z konfliktami z cechem budowniczych lwowskich, co skłoniło go do złożenia prośby o pomoc do Michała Kazimierza Radziwiłła, znanego jako «Rybeńko». Dzięki protekcji magnata, zdobył serwitoriat królewski i otrzymał tytuł architekta królewskiego.

29 lutego 1756 roku uczestniczył w ceremonii zaślubin malarza Mathiasa Müllera z Magdaleną z Polejowskich, która była siostrą Piotra, Macieja i Jana Polejowskich. Jak podaje Zbigniew Hornung, po śmierci Bernarda Meretyna w 1759, Urbanik przez pewien czas pełnił rolę architekta nadwornego Mikołaja Bazylego Potockiego, wojewódzica bełskiego. Tadeusz Mańkowski wskazywał, że od 1764 roku Urbanik współpracował z rzeźbiarzem i budowniczym Sebastianem Fesingerem, określając go mianem „snycera dominikańskiego”, przy budowie obiektów należących do Dominikanów zarówno w Lwowie, jak i Tarnopolu. Utrzymywał bliskie relacje z malarzem Mathiasem Müllerom oraz rzeźbiarzem Maciejem Polejowskim.

Związał się z Agnieszką z Raychów (Reychów) 25 stycznia 1750 roku, której ojcem był szewc Johann Raych. Para doczekała się kilku dzieci:

  • Antonella (Antonia), w 1765 roku poślubiła Klemensa Ksawerego Fesingera, syna Sebastiana Fesingera,
  • Wincenty Ferariusz (ur. 5 kwietnia 1752), który po ojcu odziedziczył zbiór rysunków i projektów oraz był wspomniany 1 lutego 1774 roku jako „geometra juratus” we Lwowie,
  • Filip (ochrzczony w 1754),
  • Franciszek (ochrzczony w 1756),
  • Wiktoria (ochrzczona w 1757).

Jan Reych, brat Agnieszki, oraz Sebastian Fesinger byli opiekunami dzieci zmarłego architekta do 1769 roku. Urbanik zmarł około 1 kwietnia 1764 lub 1765 roku.

Prace (wybór)

Marcin Urbanik jest znanym architektem, którego prace mają znaczący wkład w architekturę sakralną. Do jego osiągnięć zalicza się:

  • współbudownictwo kościoła Bożego Ciała we Lwowie,
  • kościół św. Marii Magdaleny we Lwowie, który jest atrybuowany Tadeuszowi Mańkowskiemu,
  • klasztor Dominikanów w Bohorodczanach, którego autorstwo przypisuje się Piotrowi Krasnemu,
  • projekt kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buczaczu, w tym projekty ołtarza głównego oraz ołtarzy w nawach bocznych tej samej świątyni, zgodnie z przypisaniami Zbigniewa Hornunga,
  • projekt cerkwi parafialnej w Horodence, która została konsekrowana w 1766 roku.

Przypisy

  1. Tomasz Zaucha: Kościół parafialny pw. Narodzenia Najśw. Panny Marii i Św. Szczepana pierwszego męczennika w Potoku Złotym. W: Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Cz. I: Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego. T. 18. Kraków: Antykwa, drukarnia Skleniarz, 2010, s. 213.
  2. Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 16.
  3. Agata Dworzak: Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 463.
  4. Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 15.
  5. Jan K. Ostrowski: Kościół parafialny p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii w Buczaczu. W: Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Cz. I: Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego. T. 1. Kraków: «Secesja» 1993. s. 15–28.
  6. Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 12.
  7. Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 9–10.
  8. Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 8.
  9. Dworzak, Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 80, 333.
  10. Agata Dworzak, Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 68.
  11. Zbigniew Hornung: Pierwsi rzeźbiarze lwowscy z okresu rokoka. W: Ziemia Czerwieńska. III. 1937, s. 31.
  12. Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 6.
  13. Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 7–8.
  14. a b Dworzak, Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 462.
  15. Czasem – 1759, zob. Dworzak, Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 68.

Oceń: Marcin Urbanik

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:22