Marcin Urbanik, który przyszedł na świat w urokliwym Zamościu, był nie tylko architektem, ale także znaczącą postacią w dziedzinie budownictwa we Lwowie.
W swojej karierze pełnił funkcję architekta królewskiego, co podkreśla jego wyjątkowy talent oraz uznanie w środowisku budowlanym.
Jego śmierć datowana jest na około 1 kwietnia 1764 lub 1765 roku, jednak jego dokonania wciąż pozostają żywe w pamięci historyków architektury.
Życiorys
Marcin Urbanik, wywodzący się z Zamościa, przeniósł się do Lwowa w okolicy 1743 roku. Jego pierwsza znana wzmianka w metrykach lwowskich zbiega się z początkiem działalności, kiedy to przejął na siebie obowiązki związane z prowadzeniem «fabryki» przy kościele Dominikanów we Lwowie. W 1753 roku zmagał się z konfliktami z cechem budowniczych lwowskich, co skłoniło go do złożenia prośby o pomoc do Michała Kazimierza Radziwiłła, znanego jako «Rybeńko». Dzięki protekcji magnata, zdobył serwitoriat królewski i otrzymał tytuł architekta królewskiego.
29 lutego 1756 roku uczestniczył w ceremonii zaślubin malarza Mathiasa Müllera z Magdaleną z Polejowskich, która była siostrą Piotra, Macieja i Jana Polejowskich. Jak podaje Zbigniew Hornung, po śmierci Bernarda Meretyna w 1759, Urbanik przez pewien czas pełnił rolę architekta nadwornego Mikołaja Bazylego Potockiego, wojewódzica bełskiego. Tadeusz Mańkowski wskazywał, że od 1764 roku Urbanik współpracował z rzeźbiarzem i budowniczym Sebastianem Fesingerem, określając go mianem „snycera dominikańskiego”, przy budowie obiektów należących do Dominikanów zarówno w Lwowie, jak i Tarnopolu. Utrzymywał bliskie relacje z malarzem Mathiasem Müllerom oraz rzeźbiarzem Maciejem Polejowskim.
Związał się z Agnieszką z Raychów (Reychów) 25 stycznia 1750 roku, której ojcem był szewc Johann Raych. Para doczekała się kilku dzieci:
- Antonella (Antonia), w 1765 roku poślubiła Klemensa Ksawerego Fesingera, syna Sebastiana Fesingera,
- Wincenty Ferariusz (ur. 5 kwietnia 1752), który po ojcu odziedziczył zbiór rysunków i projektów oraz był wspomniany 1 lutego 1774 roku jako „geometra juratus” we Lwowie,
- Filip (ochrzczony w 1754),
- Franciszek (ochrzczony w 1756),
- Wiktoria (ochrzczona w 1757).
Jan Reych, brat Agnieszki, oraz Sebastian Fesinger byli opiekunami dzieci zmarłego architekta do 1769 roku. Urbanik zmarł około 1 kwietnia 1764 lub 1765 roku.
Prace (wybór)
Marcin Urbanik jest znanym architektem, którego prace mają znaczący wkład w architekturę sakralną. Do jego osiągnięć zalicza się:
- współbudownictwo kościoła Bożego Ciała we Lwowie,
- kościół św. Marii Magdaleny we Lwowie, który jest atrybuowany Tadeuszowi Mańkowskiemu,
- klasztor Dominikanów w Bohorodczanach, którego autorstwo przypisuje się Piotrowi Krasnemu,
- projekt kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buczaczu, w tym projekty ołtarza głównego oraz ołtarzy w nawach bocznych tej samej świątyni, zgodnie z przypisaniami Zbigniewa Hornunga,
- projekt cerkwi parafialnej w Horodence, która została konsekrowana w 1766 roku.
Przypisy
- Tomasz Zaucha: Kościół parafialny pw. Narodzenia Najśw. Panny Marii i Św. Szczepana pierwszego męczennika w Potoku Złotym. W: Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Cz. I: Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego. T. 18. Kraków: Antykwa, drukarnia Skleniarz, 2010, s. 213.
- Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 16.
- Agata Dworzak: Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 463.
- Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 15.
- Jan K. Ostrowski: Kościół parafialny p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii w Buczaczu. W: Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Cz. I: Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego. T. 1. Kraków: «Secesja» 1993. s. 15–28.
- Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 12.
- Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 9–10.
- Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 8.
- Dworzak, Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 80, 333.
- Agata Dworzak, Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 68.
- Zbigniew Hornung: Pierwsi rzeźbiarze lwowscy z okresu rokoka. W: Ziemia Czerwieńska. III. 1937, s. 31.
- Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 6.
- Andrzej Betlej, Kilka uwag na temat architekta lwowskiego Marcina Urbanika, s. 7–8.
- a b Dworzak, Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 462.
- Czasem – 1759, zob. Dworzak, Lwowskie środowisko artystyczne…, s. 68.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Jan Metlant | Janusz Kowalski (architekt) | Zygmunt Niewiadomski | Symeon z ZamościaOceń: Marcin Urbanik