Józef Drohojowski (zm. 1811)


Józef Drohojowski, znany również jako reformata oraz misjonarz, urodził się około 1740 roku w Drohojowie. Przez większość swojego życia był związany z zakonem reformackim, pełniąc znaczące funkcje w jego strukturze.

W 1811 roku zmarł, a w swoich ostatnich latach był prowincjałem w Małopolsce, co świadczy o jego zaangażowaniu i wpływie na działalność misyjną i reformy zakonu w Polsce.

Biografia

Józef Drohojowski, urodzony 28 października 1739 roku w Zamościu, był synem Józefa, kasztelana przemyskiego, oraz Barbary Wolskiej. Po zakończeniu edukacji zdecydował się na życie w zakonie reformatów, wstępując do niego 3 kwietnia 1756 roku w Wieliczce.

Przez pewien czas pełnił funkcję kaznodziei w Przemyślu. W 1783 roku kapituła w Solcu powierzyła mu urząd definitora prowincji małopolskiej, co stało się kolejnym krokiem w jego duchowej karierze. W latach 1788-1791 działał jako misjonarz w regionach biblijnych, odwiedzając m.in. Egipt oraz Palestynę. W tej roli był zarówno definitorem kustodii Ziemi Świętej, jak i gwardianem na Cyprze, a także wiceprefektem misji.

Podczas swoich podróży zwiedził szereg znanych miejsc, takich jak Aleksandria, Damietta, Rosetta czy Kair. Swoje doświadczenia z tej wyprawy uwiecznił w dwutomowym dziele, zatytułowanym Pielgrzymka ks. Józefa Drohojewskiego, reformata, do Ziemi Świętej, Egiptu, niektórych zachodnich i południowych krajów, odbywa w latach 1788, 89, 90, 91, które skierowane było do pobożnej i ciekawej publiczności.

W 1797 roku Drohojowski został wizytatorem prowincji wielkopolskiej, a rok później objął stanowisko kustosza prowincji. W 1804 roku kapituła w Stopnicy mianowała go prowincjałem Małopolski, stanowisko, które sprawował przez dwa lata. Zmarł w grudniu 1811 roku w klasztorze reformatów w Krakowie, pozostawiając po sobie znaczący dorobek duchowy.

Twórczość

Pielgrzymka ks. Józefa Drohojewskiego to wartościowe dzieło, które ukazuje jego podróż do Ziemi Świętej oraz Egiptu, a także do niektórych krajów zachodnich i południowych. Przeprowadzona w latach 1788, 1789, 1790 oraz 1791, pielgrzymka ta była przeznaczona dla pobożno-ciekawej publiczności. Książka została wydana w Krakowie w 1812 roku.

Przypisy

  1. Wydana drukiem już po śmierci autora (Kraków 1812 r.), kilkukrotnie wznawiana.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Krzysztof Guzowski | Tadeusz Kawala | Roman Miedwiedź | Jerzy Zamoyski | Sławomir Nowosad

Oceń: Józef Drohojowski (zm. 1811)

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:6