Eleonora Słobodnikowa, urodzona 22 maja 1901 roku w Zamościu, to postać wybitna w polskiej literaturze jako utalentowana tłumaczka. Jej życie trwało aż do 19 czerwca 1986 roku, kiedy to zakończyła swoje dni w Warszawie.
Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobyła wiedzę, która później zaowocowała jej działalnością translatorską. W czasie II wojny światowej, razem ze swoim mężem, przebywała na terenach Lwowa oraz w Uzbekistanie, co na pewno miało wpływ na jej późniejsze prace.
Po zakończeniu działań wojennych, Słobodnikowa zyskała renomę jako tłumaczka literatury rosyjskiej i radzieckiej. W jej dorobku znajdują się tłumaczenia dzieł wielu znakomitych autorów, takich jak m.in. Lew Tołstoj, Aleksandr Hercen oraz Aleksandr Fadiejew. Ponadto, w jej pracy można dostrzec również utwory ukraińskie, w tym te autorstwa Tarasa Szewczenki.
Życie osobiste Eleonory związane było z poezją, bowiem była żoną znanego poety oraz tłumacza, Włodzimierza Słobodnika. Po jej śmierci, jej prochy spoczęły na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A23-3-23).
Tłumaczenia (wybór)
Eleonora Słobodnikowa jest znana z wielu tłumaczeń, które miały znaczący wpływ na polską literaturę. Oto niektóre z jej ważniejszych prac:
- – Lew Tołstoj, Kozacy i inne opowiadania („Z pism Lwa Tołstoja”; Państwowy Instytut Wydawniczy 1954),
- – Jelizawieta Drabkina, Opowieść o nienapisanej książce,
- – Aleksandr Fadiejew, Powódź i inne opowiadania (przedmowa: Ludwik Bohdan Grzeniewski; Książka i Wiedza 1974),
- – Aleksandr Czakowski, Blokada [T. 4] (Książka i Wiedza 1975),
- – Aleksandr Czakowski, Blokada [T. 5, vol. 1-2] (Książka i Wiedza 1979),
- – Lew Tołstoj, Dzieciństwo; Lata chłopięce; Młodość; Opowiadania sewastopolskie; Sonata Kreutzerowska; Zamieć; Trzy śmierci; Dwaj huzarzy („Dzieła wybrane”; wespół z Wacławem Rogowiczem, Pawłem Hertzem, Tadeuszem Łopalewskim, Kazimierzem Truchanowskim; Państwowy Instytut Wydawniczy 1979),
- – Lew Tołstoj, Zmartwychwstanie; Hadżi-Murat; Kozacy („Dzieła wybrane”; wespół z Wacławem Rogowiczem, Czesławem Jastrzębcem-Kozłowskim; Państwowy Instytut Wydawniczy 1979),
- – Lew Tołstoj, Szczęście rodzinne (opowiadania; seria: „Koliber” [73]; Książka i Wiedza 1982),
- – Lew Tołstoj, Sonata Kreutzerowska (opowiadania; seria: „Koliber” [100]; wespół z Marią Leśniewską; Książka i Wiedza 1987, ISBN 83-05-11683-2),
- – Lew Tołstoj, Sonata Kreutzerowska. Opowiadania wybrane (opowiadania; wespół z Jadwigą Dmochowską i Marią Leśniewską; Wydawnictwo Literackie 1995, ISBN 83-08-02588-9).
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Lucjan Olszewski | Radosław Gil (dziennikarz) | Piotr ŁuczukOceń: Eleonora Słobodnikowa