Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nową ustawę mającą na celu zmiany w procedurze doboru do służby w Policji oraz Straży Granicznej. Dokument, który ma wprowadzić szereg udogodnień, dotyczy przede wszystkim kandydatów z klas mundurowych i byłych funkcjonariuszy. Zmiany mają na celu zwiększenie efektywności postępowań kwalifikacyjnych i dostosowanie rekrutacji do bieżących potrzeb służb. Ustawa wejdzie w życie po upływie dwóch tygodni od dnia ogłoszenia.
W wyniku tych zmian, kandydaci, którzy są absolwentami klas mundurowych lub byliymi policjantami, będą mieli uproszczony dostęp do służby. Ustawa wprowadza nowe tryby postępowania kwalifikacyjnego, w tym możliwość rezygnacji z niektórych etapów rekrutacji, takich jak test sprawności fizycznej czy test psychologiczny, w zależności od czasu, jaki kandydat spędził poza służbą. Oprócz tego, byli funkcjonariusze Policji nie będą musieli przechodzić wszystkich etapów kwalifikacyjnych, co może przyspieszyć ich powrót do służby.
Co więcej, zmiany przewidują, że kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby kontraktowej będą przechodzić uproszczone postępowania, a ich mianowanie będzie odbywać się poprzez zawarcie umowy z przełożonym. Policjanci pełniący służbę kontraktową zachowają prawo do emerytury, a okres ich służby będzie zaliczany do przygotowania zawodowego. Ponadto, ustawa wprowadza możliwości wcześniejszego przystępowania do etapu postępowania kwalifikacyjnego przez absolwentów szkół o profilu mundurowym, co w znaczący sposób ma na celu przyciągnięcie młodych ludzi do służby w Policji.
Źródło: Policja Zamość
Oceń: Nowe zasady naboru do Policji i Straży Granicznej
Zobacz Także